Strona główna » Liceum » Pozostałe » Historia


Generał Kazimierz SosnkowskiPoprzednia praca: Generał Władysław Eugeniusz Sikorski.
Następna praca: Obozy hitlerowskieTreść: Urodził się 19 XI 1885 r. w Warszawie, w rodzinie o dużych tradycjach patriotycznych, wywodzących się z udziału w walkach narodowowyzwoleńczych. Już czacie nauki gimnazjalnej brał udział w tajnych kółkach samokształceniowych, samokształceniowych po strajku w 1905 r. (w czasie, którego przerwał studia na politechnice Warszawskiej) włączył się czynnie do ruchu niepodległościowego. Wstąpił także do Polskiej Partii Socjalistycznej. Dowodził Organizacją Bojową PPS. A w 1908 r. został współorganizatorem i szefem sztabu Związku Walki Czynnej. Sosnkowski był twórcą pierwszej szkoły wojskowej, której istnienie utrzymywały jego wytrwałość, silna wola i twardy charakter. W latach 1914- 1916 był szefem sztabu Pierwszej Brygady Legionów Polskich. W lipcu 1917 r. został internowany przez Niemców i osadzony w Magdeburgu razem z J. Piłsudskim, z którym w 1918 r. powrócił do Warszawy. Następnie Sosnkowski współorganizował wojsko polskie, był członkiem Rady Obrony Państwa i dowódcą Armii Obwodowej. Na początku 1924 r. gen. Sosnkowski objął tekę Ministra Wojny w gabinecie Wł. Grabskiego. Jednak po 3 miesiącach podał się do dymisji. Pozostał jednak w czynnej służbie wojskowej i został mianowany dowódcą Okręgu Korpusu nr 7 w Poznaniu. W latach 1927- 1939 pełnił funkcję inspektora armii. Stanowiło to zasłużone wyróżnienie, ponieważ Sosnkowski miał duże zasługi w wychowywaniu kadr oficerskich. Oficerskich pierwszym rzędzie cenił on sobie niespożytość woli, siłę moralną, i wysoki poziom inteligencji twórczej, a także prawość i zdolność do poświęcania swoich żołnierzy.
Gen. Sosnkowski był jednym z głównych inicjatorów unowocześnienia armii polskiej. Brał udział w kampanii wrześniowej, podczas której 11 IX 1939 r. został mianowany dowódcą Frontu Południowego. Walczył pod Jaworowem, następnie przedostał się do Węgier, a potem do Francji. Od Listopada 1939 r. do czerwca 1940 r. pełnił funkcję komendanta głównego ZWZ.
Był również ministrem bez teki w rządzie gen. Sikorskiego. Po podpisaniu umowy Sikorski- Majski podał się do dymisji, nie zgadzając się z tekstem i postanowieniami tego dokumentu. Po tragicznej śmierci gen. Sikorskiego został 8 VIII 1943 r. mianowany Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych. Gen. Sosnkowski zawsze podziwiał wojskową pracę konspiracyjną w kraju, czemu dawał niejednokrotnie wyraz w staraniach staraniach pomoc dla AK. Gen. Sosnkowski nie był zwolennikiem podjęcia walki o stolicę. Jednak wobec ciężkich i krwawych walk powstańczej Warszawy naczelny wódz czynił starania, aby wymusić na aliantach udzielenie pomocy walczącej stolicy i wysłanie do niej Polskiej Brygady Spadochronowej. Anglicy nie dostarczyli powstańcom wystarczającej pomocy w związku, z czym doszło do konfliktu między gen. Sosnkowskim, a politykami brytyjskimi. Na skutek nacisków z zewnątrz prezydent RP zwolnił generała 30 IX 1944 r. ze stanowiska Naczelnego Wodza. Po tej wymuszonej rezygnacji Sosnkowski wyemigrował do Kanady gdzie był mediatorem w sprawach politycznych emigracji polskiej.
Gen. Kazimierz Sosnkowski zmarł w Kanadzie, w Arundel 11 X 1969 r. pochowany został zgodnie ze swoją wolą bliżej Polski, w Paryżu.
...


Widzisz tylko część pracy, aby zobaczyć całość, musisz się zalogować.

Nie masz jeszcze u Nas konta? Na co czekasz? ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Zapomniałeś hasła? Skorzystaj z formularza przypominającego hasło.


Czytano: 198295 , autor: Michalk88 , Ocena: 2786.03

      Blip Śledzik Twitter Facebook Buzz Wykop

Inne podobne teksty do tytułu Generał Kazimierz Sosnkowski

Generał Władysław Eugeniusz Sikorski.


Losowe teksty z tej samej kategorii

Proces kształtowania się demokracji szlacheckiej za panowania Jagiellonów (1385-1572) (1)
Oświecenie za czasów St. Augusta.
Migracje w Polsce
Sejm 1921-1926
Oświęcim.
Reformacja na zachodzie Europy
Osiągnięcia gospodarcze II Rzeczpospolitej
Sprawa Niemiec po II wojnie światowej (do 1989r.)
Honore Daumier „Czy to zaćmienie będzie całkowite”
Postawa społeczeństwa polskiego na pod koniec XIX i na pocz XX w.


Wasze komentarze

Brak komentarzy dla danej pracy.
Zmień kategorię:

Zobacz także:

Pozostałe
Geografia Geografia
Biologia Biologia
Ekologia Ekologia
Historia Historia
Inne Inne
Leśnictwo Leśnictwo
Muzyka Muzyka
Plastyka Plastyka
PO PO
Przedsiębiorczość Przedsiębiorczość
Religia Religia
Sport Sport
Wiedza o kulturze Wiedza o kulturze
WOS WOS

A A A A - zmień wielkość czcionki


Oceń pracę:

Ocena pracy wynosi 2786.03.

Informacje o pracy:

⇒Dodano: 2008-08-22 12:30:38
⇒Czytano: 198295
Autor: Michalk88


Dodatkowe opcje:

Drukuj stronę
ZGŁOŚ NARUSZENIE
Wyślij znajomemu
Dodaj do ULUBIONYCHDodaj komentarz:

Tytuł:

Treść: